Op.Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu İzmir Genital Siğil Tedavisi

  • Aliçetinkaya,Bulvarı No:17,YeniEfes Apt Kat:1 Alsancak-Konak-İzmir

  • 0232 463 23 63 0530 388 38 63

Sorularınız ?

Pap testleri servikal kanser için erken tanı için tek yolmudur?.

Hayır tekyol değildir.HPV testleri de bu amaç için kullanılabilir. Aslında kansere dönüşebilecek anormal dokuyu tespit etmede daha da etkilidir.Servikal kanser (servikal karsinom), rahmin dibinde bulunan serviksin açılışında yetişen bir kanser türüdür. Yaklaşık 4,600 kadın her yıl Almanya'da servikal kanser alır. Servikal kanser, insan papillomavirüsleri (HPV) ile kalıcı bir enfeksiyondan gelişir. Virüsler serviks mukoza hücrelerinde uzun süre kalırsa, hücreler zamanla değişebilir ve sonunda uzun yıllar sonra kansere dönüşebilir. Ancak HPV enfeksiyonlarının büyük çoğunluğu tehlikeli değildir ve kendi başlarına temizlenir.

Serviks kanseri için tarama testleri nelerdir?

Servikal kanser ilk başta herhangi bir belirtiye neden olmaz, ya da sadece çok az, bu yüzden genellikle uzun süre tespit edilmez. Kadınlar dönemler arasında sık vajinal kanama gibi belirtiler varsa, kanser zaten oldukça ileri bir aşamada olabilir. Tarama testlerinin amacı, kanser geliştirme şansına sahip olmadan başarılı bir şekilde tedavi edilmesi için hücre değişikliklerini (displazi) yeterince erken tespit etmektir. (Smear testi), Pap testleri serviks kanseri için Almanya'da ekrana 1970'lerden beri kullanılmaktadır. Bu test herhangi bir değişiklik tespit etmek için rahim ağzı hücreleri inceler. Almanya'da, yasal sağlık sigortası olan kadınlar 20 yaşından itibaren yılda bir ücretsiz Pap testi hakkına sahiptir.

Her kadın Hpv testi yaptırması gerekiyormu?

Cevap : Bir kadının HPV enfeksiyonu olup olmadığını öğrenmek için insan papillomavirüsleri (HPV testi) için bir test yapılabilir ve bu nedenle servikal kanser riski daha yüksektir. Ancak HPV testi anormal hücre değişikliklerini tespit edemez. Bu nedenle, HPV testi bir kadının HPV enfeksiyonu olduğunu gösteriyorsa, Pap testi ve belki de diğer testlere de sahip olması gerekecektir. HPV testleri şu anda Almanya'da rutin kanser taramasında kullanılmaz. Bunun yerine, bireysel bir sağlık hizmeti olarak sunulmaktadır (Almanca: İndividuelle Gesundheitsleistung veya kısaca ıgel), ki bu insanlar kendileri için ödeme yapmalıdır. Ancak Almanya'daki sağlık sigortası fonlarının tamamı, örneğin bir kadının Pap test sonuçları anormalse veya servikal cerrahinin başarılı olup olmadığını kontrol etmek için belirli durumlarda testin maliyetlerini kapsar. Gelecekte tarama amaçlı Pap testleri ile birlikte HPV testlerini rutin olarak sunmayı planlıyor.

HPV testlerinin faydaları üzerine araştırmalar nelerdir?

Servikal taramada hangi avantajlara sahip olduklarını görmek için HPV testlerini Pap testleriyle birkaç büyük çalışma karşılaştırmıştır. Çalışmalar, HPV testlerinin yüksek dereceli displazi (çok değişmiş anormal hücreler) tespit edilmesinde ve servikal kanseri önlemede daha iyi olup olmadığını araştırdı. 235,000'den fazla kadın toplam altı çalışmalarına katıldı. HPV testleri bu çalışmalarda çok farklı şekillerde kullanılmıştır. Örneğin, bazen Pap testleri yerine kullanıldılar ve bazen Pap testlerine ek olarak kullanıldılar. Çalışmalarda, her iki test her 3 ila 5 yılda bir gerçekleştirildi.Bu, Pap testlerinin yılda bir kez sunulduğu Almanya'daki durumdan farklıdır. HPV testleri kanser taramasında fayda sağlayabilir Bu çalışmaların sonuçları, HPV testlerinin yüksek dereceli displazi (kansere dönüşmesi muhtemel anormal hücreler) keşfetmede Pap testlerinden daha etkili olduğunu göstermektedir. Bireysel Pap testleri displazi tüm vakaların yarısını tespit başarısız. HPV testleri çok daha fazla vakayı tespit etmeye yardımcı olur. Pap testleri ve HPV testleri uzun bir süre boyunca düzenli olarak gerçekleştirilirse, her ikisi de anormal hücrelerin çoğunu tespit eder. Ancak HPV testleri genel olarak biraz daha etkili oldu: HPV testleri olan daha az kadın servikal kanser geliştirmekte.

HPV testlerinin dezavantajları nelerdir?

Birçok anormal hücre servikal kansere dönüşmez. Bu, Pap testlerine kıyasla, HPV testlerinin kendi başına normale dönen ve kansere dönüşmeyen anormal hücre değişikliklerini tespit etme olasılığı daha yüksek olabileceği anlamına gelir. Bu tür bir teşhis kadınlara fayda sağlamaz ve serviks (konizasyon) dokusunu çıkarmak için cerrahi gibi gereksiz tedaviye neden olabilir. Ancak çalışmalarda kaç kadının bundan etkilendiği açık değildir.Pap smear ve biopsi önerilir.

Genital Siğili Nerden Kapmış olabilirim?

Genital Siğiller ve Hpv enfeksiyonu son derece bulaşıcıdır. Genellikle cinsel sürtme veya cinsel ilişki ile kapılmakta olup çok nadirde olsa ortak kullanılan eşyalarla geçmektedir.

Hpv aşısı kimlere önerilir?

Kolposkopi servikse bakmanın özel bir yoludur. Serviks çok daha büyük görünmesi için hafif ve düşük güçlü bir mikroskop kullanır. Bu sağlık kuruluşu için serviks biyopsisi anormal alanları bulmak ve yardımcı olur.

Kolposkopi Nasıl Yapılır?

Bir masaya uzanacak ve ayaklarınızı üzengi içine yerleştireceksiniz, tıpkı pelvik muayene için yaptığınız gibi. Sağlayıcı vajinanıza bir alet (spekulum denir) yerleştirecektir. Bu, sağlayıcınızın serviksi daha iyi görmesini sağlar. Serviks ve vajina hafifçe sirke veya iyot çözeltisi ile sürülür. Bu, yüzeyi kaplayan ve anormal alanları vurgulayan mukusu giderir. Herhangi bir alan anormal görünüyorsa, küçük biyopsi araçları kullanılarak dokunun küçük bir örneği çıkarılır. Çok örnek alınabilir. Bazen serviksin içinden bir doku örneği çıkarılır. Buna endocervical küretaj (ECC) denir.

Hpv ve siğiller ,Genital Vulvar Canser yaparmı?

Vulva kanseri vulvada başlayan kanserdir. Vulvar kanseri çoğunlukla labiyi, vajinanın dışındaki cilt kıvrımlarını etkiler. Bazı durumlarda, vulvar kanseri klitoris veya vajinal açıklığın kenarlarındaki bezlerde başlar.Hpv nin kanser yapan Tipleri canser yapabilir.

Genital Siğil ve kanser ilişkisi olduğunu söylendi Doğrusu nedir ?

Vulvar kanseri nadirdir. Risk faktörleri şunlardır: 50 yaşın altındaki kadınlarda insan papilloma virüsü (HPV veya genital siğiller) enfeksiyonu 50 yaşın üzerindeki kadınlarda liken skleroz veya skuamöz hiperplazi gibi kronik cilt değişiklikleri Serviks kanseri veya vajinal kanser tarihi Sigara içen Vulvar intraepitelyal neoplazi (VIN) adı verilen bir duruma sahip kadınlar, yayılan vulvar kanseri geliştirme riski yüksektir. Çoğu VİN vakası asla kansere yol açmaz.

Genital siğiller tekrarlarmı?

Evet Hpv virüsünün özelliği gereği vücut direnci düşünce tekrarlayan enfeksiyon olabilir.