Op.Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu İzmir Genital Siğil Tedavisi

  • Aliçetinkaya,Bulvarı No:17,YeniEfes Apt Kat:1 Alsancak-Konak-İzmir

  • 0232 463 23 63 0530 388 38 63

Siğiller ve Genital Siğiller

Genital siğil, Genital Siğil Nasıl Geçer, Genital Siğil Tedavisi, Genital Siğil İzmir, Genital Siğil Tedavisi izmir, Genital Siğil Tipleri, Genital Bölgede Sivilce


Siğiller ve Genital Siğiller


Genital siğiller, genital organların deri ve mukus zarlarında yumuşak büyümelerdir. Penis, vulva, üretra, vajina, serviks ve çevresinde ve anüslerde bulunabilirler.


Genital siğiller cinsel temas yoluyla yayılır.


Nedenler Genital siğillere neden olan virüse insan papillomavirüsü (HPV) denir. HPV enfeksiyonu en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur (STI).180'den fazla HPV türü vardır. Birçoğu sorun yaratmaz. Bazı vücut ve genital bölgenin diğer kısımlarında siğiller. Türleri 6 ve 11 en sık genital siğiller ile bağlantılıdır.


Bazı diğer HPV türleri servikste prekanseröz değişikliklere veya servikal kansere neden olabilir. Bunlara yüksek riskli HPV türleri denir. Ayrıca vajinal veya vulva kanseri, anal kanser ve boğaz veya ağız kanserine yol açabilirler.


HPV hakkında önemli gerçekler:


HPV enfeksiyonu anüs, ağız veya vajina içeren cinsel temas yoluyla bir kişiden diğerine yayılır. Siğilleri görmese bile virüs yayılabilir. Enfekte olduktan sonra 6 hafta ila 6 ay boyunca siğiller göremeyebilirsiniz. Onları yıllardır fark etmeyebilirsin. HPV virüsü ve genital siğiller ile temas eden herkes onları geliştirmez. Eğer genital siğiller almak ve daha hızlı onları yaymak için daha olasıdır:


Birden fazla cinsel ortak var Erken yaşta cinsel olarak aktifolunması. Tütün veya alkol kullanın Herpes gibi viral bir enfeksiyona sahip olunduğunda ve aynı zamanda stres altındadır Hamilelik durumunda immünsistemin zayıflaması ile siğiller belirebilşr.Ayrıca Diyabet, gebelik, HIV/AIDS veya ilaçlardan kaynaklanan bir durum nedeniyle zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olun Bir çocuğun genital siğilleri varsa, cinsel istismar olası bir neden olarak şüphelenilmelidir.