Op.Dr. Mustafa Nuri Alihanoğlu İzmir Genital Siğil Tedavisi

  • Aliçetinkaya,Bulvarı No:17,YeniEfes Apt Kat:1 Alsancak-Konak-İzmir

  • 0232 463 23 63 0530 388 38 63

HPV TİPLERİ

Genital siğil, Genital Siğil Nasıl Geçer, Genital Siğil Tedavisi, Genital Siğil İzmir, Genital Siğil Tedavisi izmir, Genital Siğil Tipleri, Genital Bölgede Sivilce


Hpv ( Human Papilloma Virus Enfeksiyonu) Tipleri:


İnsan papillomavirüsleri (HPV) ilgili bir virüs grubudur. Vücudun farklı yerlerinde siğillere neden olabilirler. 200'den fazla türü vardır. Bu tiplerin yaklaşık 40'ı cinsel organları etkiler. Enfekte bir ortakla cinsel temas yoluyla yayılırlar. Bunlardan bazıları kanser için risk altında koyabilirsiniz.


Cinsel yolla bulaşan HPV iki kategori vardır. Düşük riskli HPV genital siğillere neden olabilir. Yüksek riskli HPV çeşitli kanserlere neden olabilir:


Servikal kanser


Anal kanser


Ağız ve Boğaz kanseri bazı türleri


Prostat kanseri


Vajinal kanser


Penis kanseri


HPV enfeksiyonları ABD'de en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır. Cinsel açıdan aktif olan herkes HPV alabilir, ancak birçok seks partneri varsa veya birçok ortağı olan biriyle seks yaptıysanız bunu elde etme olasılığınız daha yüksektir. Çok yaygın olduğu için, çoğu insan ilk kez cinsel olarak aktif hale geldikten kısa bir süre sonra HPV enfeksiyonlarına neden olur.


Bazı insanlar HPV enfeksiyonundan genital siğiller geliştirir, ancak diğerlerinin semptomları yoktur. Çoğu yüksek riskli HPV enfeksiyonu 1 ila 2 yıl içinde gider ve kansere neden olmaz. Bununla birlikte, bazı HPV enfeksiyonları uzun yıllar devam edebilir. Bu enfeksiyonlar, tedavi edilmezse kanserli hale gelebilecek hücre değişikliklerine neden olabilir.


Kadınlarda, Pap testleri kansere yol açabilecek servikste değişiklikleri tespit edebilir. PAP testleri, HPV testleri ile birlikte, servikal kanser taramasında kullanılır.


Lateks prezervatiflerin doğru kullanımı büyük ölçüde azaltır, ancak tamamen ortadan kaldırmaz, HPV yakalama veya yayılma riski. Enfeksiyonu önlemenin en güvenilir yolu anal, vajinal veya oral seks yapmaktır. Aşılar, kansere neden olabilecek bazıları da dahil olmak üzere çeşitli HPV türlerine karşı koruyabilir.